Şampiyon California Chrome

Bu yıl G1 Kentucky Derby ve G1 Preakness Stakes’i kazanıp, Triple Crown’ı G1 Belmont Stakes’te kaçıran şampiyon CALIFORNIA CHROME (Lucky Pulpit - Love The Chase / Not For Love)  29 Kasım Cumartesi günü ilk kez çıktığı çim pistte G1 Hollywood Derby’i jokey Victor Espinoza idaresinde kolay kazandı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız

Hollywood Park’ın geçtiğimiz yıl kapatılmasının ardından bu yıl ilk kez Del Mar Hipodromu’nun çim pistinde 1800 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen Hollywood Derby’de 3 yaşlı 6 safkan İngiliz tay start aldı. 300.000 $ ikramiyeli koşuda Kanada’nın Oaks ve Queen’s Plate galibi dişi tayı LEXIE LOU (Sligo Bay-Oneexcessivenite/In Excess) ikinci olurken, TALCO (Pivotal-Trylko/Diesis) üçüncü, SAWYER’S HILL (Spring At Last-Modification/Vindication) de dördüncü oldu.

Kazanan CALIFORNIA CHROME için koşunun bitiriş derecesi 1.47.88 olurken, farklar 2 Boy-1 Boy-1 3/4 Boy şeklinde oluştu.

G1 Kentucky Derby ve G1 Preakness Stakes galibiyetinin ardından G1 Belmont Stakes’te Triple Crown yapma şansını kaçıran CALIFORNIA CHROME, daha sonra G2 Pennsylvania Derby’de start almış ve koşudan 6. olarak ayrılmıştı. Son olarak Kasım ayının ilk gününde BAYERN’in galibiyetiyle sonuçlanan G1 Breeders’ Cup Classic’te 1 boy geride üçüncü olan şampiyon safkan ilk kez çıktığı çim pistte G1 koşu kazanarak toplamda 4. Grup 1 zaferini hanesine yazdırmış oldu. 16. startında 9. birinciliğini elde eden safkan, kariyer kazancını da 4.222.650 $’a yükseltmiş oldu.